دیدار اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه کاشان

جمعی از اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه کاشان به همراه تنی چند از اساتید این دانشگاه با حضور در دفتر مرجع عالیقدرحضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی(مدظله العالی)، یا ایشان دیدار و گفتگو کردند.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام و المسلمین اسلامی از اساتید سابق دانشگاه کاشان، به بیان اتفاقات جاری در فضای دانشگاهی کشور پرداخت و از انجمن اسلامی دانشگاه کاشان، به عنوان شجره طیبه‌ای که راه و هدف والای حضرت امام را در دانشگاه دنبال می کند، یاد کرده و تاکید کرد: در فضای کنونی که دانشجو و دانشگاه بیش از همیشه در مظلومیت بوده و فشارهای مختلفی را تحمل می‌کنند، انجمن‌های اسلامی می‌توانند سدهای موجود را شکسته و فضای آزاد اندیشی در دانشگاهها را به وجود آورند.

پس از سخنان ایشان، دو تن از دانشجویان نیز به بیان دیدگاه و پاره‌ای از دغدغه‌ها و مشکلات موجود پرداختند.

مرجع عالیقدر پس از شنیدن سخنان حضار، ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام حسن عسکری(ع) با اشاره به تاریخچه انجمن‌های اسلامی و فعالیت‌های دانشجویان پیرو خط امام فرمودند: شاید بیش از همه عزیزانی که در فعالیت‌های انقلابی چه قبل و چه پس از انقلاب حضور داشته‌اند، بنده با انجمنها به صورت مستقیم بوده‌ام و می‌دانم که اگر شماها نبودید، یقیناً انقلاب و گفتمان امام(ره) نمی‌توانست به درون دانشگاهها راه یابد.

ایشان افزودند: فشاری که بر روی دانشجویان است به اعتقاد من از دو دلیل نشات می‌گیرد؛ اول اینکه دانشجو، حب قدرت ندارد و آزاد می‌اندیشد و آزاد زندگی می‌کند و دوم اینکه دانشجو از خیلی مشکلات اجتماعی که می‌تواند او را از فعالیت‌های فکری، باز دارد جداست و نتیجۀ این دو امر، نوعی رها بودن از قیود و ضوابط بوده و نتیجتاً هراسی که برخی از این آزاد بودن و عدم وابستگی دارند.

معظم له تاکید کردند: این حرف را برای دوستان دیگری هم گفته ام که تنها راه برای برون رفت از وضعیت موجود برای دانشجویان، بازگرداندن انجمن های اسلامی به جایگاه گذشته خود است چراکه اگر انجمن ها و در راس آنها، دفتر تحکیم می خواهد اثرگذاری دوران قبل را داشته باشد، باید به آنچیزی بازگردد که اصل تاسیسش به آن دلیل بود.

مرجع عالیقدر گفتند: این که عزیزی اشاره می کنند که فشارها خیلی زیاد شده، بنده هم قبول دارم ولی باید تاکید کنم که این فشارها مخصوص شما نیست بلکه همه اقشار جامعه به نوعی گرفتار شده اند، حال شما به عنوان نخبگان جامعه به یک شکل، بنده طلبه به شکلی دیگر و مردم هم به گونه ای.

معظم له افزودند: با وجود همه این فشارها، من ناامید نیستم و معتقدم اگر فشارها بیشتر و بیشتر هم بشود، که خواهد شد، فردا از آنِ شما خواهد بود و این برخوردها هیچ اثری در بدنه جامعه نخواهد داشت، الا اینکه در مقابل تفکر حاکم بایستند.

ایشان با اشاره به اینکه آزادی به سادگی بدست نمی‌آید، تاکید کردند: آزادی مانند حق و البته فراتر از حق است و این را باید بدانید که اگر حق گرفتنی است و آن را به شما اهدا نمی‌کنند، آزادی نیز به همین گونه است و باید آن را با زحمت و مشقت بدست آورد.

ایشان با اشاره به شرایط پیش از انتخابات ریاست جمهوری فرمودند: خیلی از دوستانی که تشریف می‌آورند، اشاره دارند که این وضعیت مناسب نیست و این نحوۀ صف آرایی و قرار گرفتن دوستان اصلاح طلب و طرفدار خط امام، به ضرر اصلاحات تمام خواهد شد. اما من به گونه‌ای دیگر می‌اندیشم. نتیجۀ این شرایط آنست که تمام مردم، با یک بسیج عمومی به سوی تنوع آراء دوستان معتقد به اندیشه های والای حضرت امام خواهند رفت و آنان را مورد انتخاب قرار خواهند داد. این را باید یک نعمت الهی دانست که امروز سه بزرگواری که هر یک از آنها به تنهائی، قدرت و توانائی اداره کشور را دارند و از تربیت یافتگان مکتب حضرت امام هستند، با حضورشان در صحنه، فضای کشور را به نوعی تغییر داده‌اند که مردم را نسبت به آینده بسیار خوشبین ساخته است. با توجه به عقل سیاسی و تعهد انقلابی که در دوستان و طرفدارانشان سراغ دارم، یقین دارم که یک نفر به عنوان فرد مورد اجماع مطرح می‌شود و رئیس جمهور مقتدر بعدی خواهد بود.

ایشان در پایان فرمودند: اگر دوم خردادی به وجود آمد، عمدتاً برآمده از دانشجو و دانشگاه بود و اگر هم دوران اصلاحات به عنوان نقطه عطفی در تاریخ پس از انقلاب ماند، باز از درون دانشگاه بوده است. این فشارها هم طبیعتاً به خاطر این قدرتی است که برخی آقایان بدان دست پیدا کرده‌اند و نمی‌خواهند به سادگی از آن دست بکشند و نتیجتاً فشار آن را باید شما عزیزان متحمّل شوید؛ ولی ناامید نباشید و بدانید که عمل صالح شما نزد پروردگار عالم بدون اجر نخواهد ماند؛ ان شاءالله.