پاسخ مرجع عالیقدر به سئوالات جمعی از مومنین پیرامون هتک حرمت های اخیر

با توجه به سئوالات و مکاتبات جمعی از مؤمنین دربارۀ اهانتهای اخیر به ساحت مرجعیت و بیوت برخی مراجع عظام، مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی(مدظله العالی) پیرامون این موضوع، نظر خود را بدین شرح مرقوم فرمودند:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

اهانت به ساحت مرجعیت شیعه اهانت به شخص نیست، اهانت به ساحت دینداری و اعتقادات مؤمنان معزّزی است که در احکام شرع انور به نظرات یک مرجع بزرگوار مراجعه کرده و نظر ایشان را مقدّم می‌دارند. نهاد مرجعیت و بیوت مراجع عظام، همواره مأمن مردم، حرکتها و جنبشهای آنان بوده است؛ کما اینکه به خاطر دارم پیش از انقلاب اسلامی، زمانی که به اتفاق جمعی از طلاب و روحانیون از جمله شهید عزیز آیت الله سعیدی(رحمه الله علیه) در اعتراض به تبعید حضرت امام خمینی(رحمه الله علیه) در بیوت برخی مراجع عظام و بزرگوار وقت مانند مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی(رحمه الله علیه) متحصّن بودیم، سربازان و مأموران رژیم طاغوت به خود اجازۀ ورود و هتک این بیوت را ندادند و فقط به گفتگو با آن مراجع بزرگوار مبنی بر اتمام تحصّن بسنده کردند. اینکه امروز می‌بینید کسانی در مقابل چشم سربازان و افسران نیروی انتظامی به خود اجازۀ هتک بیوت مراجع را می‌دهند و هیچ عکس العمل مؤثری از قوای رسمی کشور درنمی‌آید، بدون تعارف نشانۀ دوری نظام از آرمانهای عقیدتی حضرت امام(رحمه الله علیه) و انقلاب اسلامی است. هر چه از آرمانهای انقلاب و دین رسول الله صلوات الله علیه و آله فاصلۀ ما بیشتر شود، نهاد قضایی ما هم در تعقیب این قبیل اعمال مجرمانه ناتوان‌تر خواهد بود.

افرادی که به خود اجازه می‌دهند بدترین اعمال را نسبت به برخی از مراجع بزرگوار تقلید مانند حضرت آیت الله صانعی(دامت برکاته) که فقیه و مجتهد مورد تأیید امام(رحمه الله علیه) اند، روا دارند، به لحاظ فقهی درگیر گناهی کبیره‌اند و نیروی انتظامی مستقل باید این افراد را به دست قانون بسپارد و دستگاه قضایی عادل شیعی هم باید آنها را مجازات کند. به کرّات گفته‌ام و می‌گویم که این دنبالۀ همان جریانی است که بر نام امام(رحمه الله علیه) تکیه زده و می‌خواهد هدف او و جمهوری اسلامی را به بن بست بکشاند و آن را از درون تهی کند.

در این مقطع پرسش اساسی این است که آیا این قبیل حرکات، شروعی برای انزوای بقیۀ مراجع و حاکم ساختن یک اندیشۀ خاص و مقابله با افکار و محکمات اندیشۀ امام(رحمه الله علیه) نیست؟ صاحبان و هدایت گران چنین حرکاتی در بهترین و خوشبینانه‌ترین حالت مانند کسانی‌اند که بر شاخۀ درختی نشسته‌اند و جاهلانه تیشه به ریشۀ آن می‌زنند؛ و خداوند نیاورد روزی که این نتیجه بر کرسی نشیند که این قبیل حرکات توطئه‌هایی برای انزوای مرجعیت مستقل شیعه باشد.

امید است که این نصایح و تذکرات در این قبیل افراد ظاهراً خودسر و زعمای فکری آنان مؤثر واقع شود و بیش از این در محضر خدا و خلق او پرده‌دری نکنند.

والسلام علی عباد الله الصّالحین

قم، ۲۷ خرداد ماه ۸۹، چهارم رجب ۱۴۳۱

اسدالله بیات زنجانی