دیدار جمعی از فرماندهان، رزمندگان و جانبازان هشت سال دفاع مقدس با حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی

بسم الله الرّحمن الرّحیم

جمعی از فرماندهان، رزمندگان و جانبازان معزز ۸ سال دفاع مقدس، به نمایندگی از سوی دوستان و همرزمان خود با حضور در دفتر حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی(مدظله العالی)، با ایشان دیدار و کفتگو کردند.
در ابتدای این دیدار که عصر روز ۵شنبه  هفتم بهمن ماه ۱۳۹۵ برگزار شد، حضار دیدگاههای خود پیرامون مسائل مختلف کشور را بیان داشته و دغدغه هایی در باب موضوعات مختلفی از جمله حصر آقایان کروبی، موسوی و سرکار خانم رهنورد، تشییع جنازه باشکوه مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، مسائل اقتصادی کشور و موضوعات مربوط به رخدادهای سیاسی موجود در منطقه خاورمیانه را مطرح کردند.
در ادامه این دیدار مرجع عالیقدر ضمن بیان این نکته که میزبانی عزیزانی که تمام وجود خود را وقف کشور و دین کرده و افتخار همه ایرانیان و آزادگان هستند مایه مباهات است، فرمودند: به عنوان فردی که شاهد رشادت ها و از خود گذشتگی های شما بزرگواران در عرصه های مختلف خصوصاً دوران دفاع مقدس بوده ام، از اینکه امروز در خدمت شما هستم به خود می بالم.
ایشان در بخش دیگری از بیانات خود، با اشاره به تشییع با شکوه پیکر مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی فرمودند: دوستان مطلع می دانند که غیر از ارتباطات دوران مبارزه با حکومت پهلوی، خصوصاً در طول مجالس اول و دوم و سوم، ارتباطی بسیار عمیق بین بنده و آقای هاشمی وجود داشت و این ارتباط بعدها نیز با کمی فراز و نشیب ادامه یافت. لیکن بنده اگرچه به ایشان علاقه داشتم ولی گاهی اختلاف نظرهائی هم مطرح می شد. مثلاً در داستان کاندیداتوری ایشان برای ریاست جمهوری، وقتی بنده مورد مشورت قرار گرفتم مخالفت کردم و دلایل مخالفتم را هم به ایشان گفتم. این مطلب را از این جهت عرض کردم که بنده آقای هاشمی را شاید بیش از خیلی از دوستان می شناختم. به همین جهت معتقدم تشییع جنازه ای که برای ایشان برگزار شد، نوعی سپاسگزاری از سوی مردم بود که به حق و به جا صورت گرفت و حق ایشان هم همین بود.
معظم له در ادامه فرمودند: در قضیه حصر که بنده بارها بر غیر شرعی بودن و غیر قانونی بودن آن تأکید کرده ام، آقای هاشمی به شدت پیگیر بود و حتی در دیداری که یکی دو سال قبل با ایشان داشتیم، به بنده گفتند که پیگیریشان در این قضیه روزانه است ولی متأسفانه تقدیر چنین بود که این موضوع به واسطه ایشان حل نشود.
ایشان افزودند: بنده هر روز دعایم این است که خداوند زمینه استخلاص این سه بزرگوار را که گذشت زمان نیز مظلومیت آنان را ثابت کرده، فراهم کند تا مردم بتوانند از حضور آنها در جامعه بهره ببرند.
ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحث مرجعیت و اشراف به موضوعات اجتماعی مختلف گفتند: ما به عنوان شاگردان امام وقتی بحث استقلال مرجعیت را مطرح می کنیم، به تبع ایشان معتقدیم که مرجعیت زمانی می تواند نقش تذکر دهنده را ایفا کند که مستقل باشد که این استقلال اگرچه با حمایت از اصول کلی حکومت اسلامی منافات ندارد ولی این موضوع قابل تأکید است که مرجعیت، نقش توجیه کننده نداشته بلکه او به عنوان چشمی تیزبین و امین، موظف است اگر انحرافی ببیند متذکر شود و بدیهی است که اگر مستقل نباشد، چنین تذکری را هم نمی تواند مطرح کند.
معظم له با اشاره به سؤالات مطرح شده از سوی حضار پیرامون مشکلات جاری در کشور فرمودند: دیدارها و صحبت هایتان را منحصر به اینجا نکنید. موضوعات را به همه آقایان در قم و دیگر شهرها منتقل کنید چراکه کسی به دلسوزی شما شک ندارد. شما که برای دفاع از کشور و دین و نظام، جانتان را کف دست گذاشته و هر کدام تان با هزاران مشکل مواجه شده اید تا این چارچوب بماند، دوستی تان ثابت شده است و کسی نمی تواند شما را به اتهامات واهی متهم کند. وقتی شما موضوع رفع حصر را مطرح می کنید که باید هم این کار به صورت علنی انجام شود و با بغض از این موضوع سخن به میان می آورید که حصر به زخمی بزرگ برای همه مردم بدل شده، آقایان باید این پیام را دریافت کنند که رفع حصر در این روزها، بزرگترین نتیجه اش وفاق و همدلی همگانی خواهد بود. من صریحاً عرض می کنم که هیچ عملی به اندازه رفع حصر در این روزهای پر تلاطم منطقه، اتحاد و همدلی را بین مردم با حکومت شان تقویت نخواهد کرد.
حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی در پایان بیانات خود ضمن تأکید بر این نکته که تذکرات مختلف به حکومت آن هم از سوی جانبازان و زجرکشیدگان انقلاب و جنگ قطعاً از مصادیق امربه معروف و نهی از منکر است فرمودند: ما اهل بیت(ع) را داریم و همه آنچه آن بزرگان فرموده اند، چراغ راه برای ماست و باید روش کار را با آن حضرات منطبق کرد. مطمئن باشید که اگر چنین شد، خدای عالم نیز کمک خواهد کرد.
لازم به توضیح است در پایان این دیدار، نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی برگزار شد.