دیدار اعضای شورای مرکزی حزب مردمسالاری

مشروح بیانات حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی(مدظله العالی) در دیدار با اعضای شورای مرکزی و شورای عمومی حزب مردمسالاری

مرجع عالیقدر، پس از استماع سخنان دبیرکل حزب مردمسالاری، بیاناتی فرمودند که اهم آن به شرح زیر می باشد:

«بسم الله الرّحمن الرّحیم، من از تشریف فرمائی آقایان تشکر می کنم و اولاً لازم می دانم تاکید کنم که در راس قرار گرفتن یک نیروی علمی-دانشگاهی برای یک تشکل سیاسی، آن هم در شرایطی که مدیریت کشور بیشتر بدنبال مدیریت هیئتی است و نه علمی، جای بسی امیدواری و خوشحالی است.

اتفاقاً به یکی از دوستان دیگری که ایشان هم کار حزبی می کند عرض کردم که با توجه به جا نیافتادن فرهنگ تحزب در جامعه، مجوز یک دانشکده احزاب توسط دوستان، گرفته بشود و در این مجموعه، انسانهای علمی آشنا به مبانی تحزب، تربیت کنید و این پیشنهاد را به شما هم عرض می کنم.

ثانیاً ورود شما به مجلس را هم تبریک می گویم؛ بنده ورود انسانهای علمی-دانشگاهی به پارلمان را از نشانه های رشد سیاسی جامعه تلقی می کنم و امیدوارم روزی پارلمان و مجلس که مدتی است از جایگاه اصلی خود که در راس قوا بودن است، خارج شده با ورود انسانهای اندیشمند و متخصص، به جایگاه واقعی خود بازگردد، چرا که آزادی، امنیت و نتیجتاً سربلندی یک کشور در گرو آزادی، مصونیت و یقیناً سربلندی پارلمان خواهد بود.

بنده نگرانی هائی دارم که البته چندین بار هم عرض کرده ام، اولاً خارج از تمام معضلات اقتصادی که پیرامون آن هزاران بار تذکر داده شده، امروز ما دقیقاً در نقطه ای قرار گرفته ایم که با کمال تاسف ذهنیت جامعه نیز به سمتی سوق داده شده که گویی در طول دوران بعد از انقلاب، هیچ کاری برای کشور و مردم نشده است، علت این ذهنیت هم حرفهائی است که در طول این دو-سه سال اخیر از تریبون های رسمی به خورد مردم داده شده است؛ حال شما به این نکته توجه کنید که طلبه ای آمده و به بنده می گوید: آقای بیات، برخی از آقایان می گویند در دوران قبل از ما هیچ کاری برای کشور نشده است و دوران قبل از این آقایان حتی دوران امام(ره) را هم شامل می شود، یعنی اینها دارند امام را هم نفی می کنند؟ بنده هم در جواب با صراحت عرض می کنم: معتقدم فکری در جامعه وجود دارد که بدنبال حذف امام(ره) از تمام عرصه های فکری و اجتماعی است.

برای مثال می شود به بحث بانکداری اسلامی اشاره کرد که در اوایل انقلاب و در اوج قدرت حضرت امام(ره) به تصویب مجلس، تایید شورای نگهبان رسید و جالب اینکه امام(ره) نیز به آن صحه گذاشت به عنوان قانون بانکداری اسلامی مبتنی بر عقود اسلامی، اجاره به شرط تملیک، مضاربه و امثال آن به جهت اجرا ابلاغ شد ولی امروز با کمال تاسف،عده ای هر روز دارند می گویند: بانکها، ربوی اند، جای این سئوال باقی است که آیا حضرت امام(ره) بانکداری ربوی را تشخیص نمی داد، شما می دهید؟

من این سئوال را می کنم که چرا جوانان ما در دوران قبل از انقلاب، بدنبال ایست ها و ایسم های مختلف بودند، آیا فقط به این علت نبود که تجربه موفقی از نظام اسلامی وجود نداشت؟ به مرور آدم به این نتیجه می رسد که عده ای برای زیر سئوال بردن نظام اسلامی و نا موفق جلوه دادن آن ماموریت دارند.

نگرانی دوم ما این است که به راحتی با مفاهیم دینی در این کشور بازی می شود و متاسفانه این امر، به یک اخلاق تبدیل شده است و این درد، زمانی حاصل می شود که غیر متخصصین وارد مباحث تخصصی شده و به خود اجازه اظهارنظر در همه امور را می دهند.

چرا باید یک سری آدم نا وارد و کم مطالعه پیرامون امام عصر(عج)، تاریخ اسلام، مباحث اعتقادی و مرجعیت دینی اظهار نظر کنند؟

من در صحبت های مختلف عرض کرده ام که ایرانی ها نسبت به دو چیز حساس اند یکی دروغ و دیگری تحقیر، اگر این دو رواج پیدا کند، حکومت بزرگترین سرمایه خود را که اعتماد عمومی است از دست خواهد داد.

راه حل رفع تمام این معضلات، راهی است که شما عزیزان پیش گرفته اید، البته باید بدانید این راه، با تک صدائی تطابق ندارد و تا زمانی که همگی در کنار هم و یکصدا، از اهداف بلند امام(ره) و انقلاب دفاع کنید، این امید باقی است که مشکلات روز بروز به سمت و سوی حل شدن برود چراکه ادامه پیدا کردن روند فعلی در مدیریت اجرائی کشور، یقیناً به حذف تفکر امام(ره) و مردمسالاری مبتنی بر احکام دین منجر خواهد شد؛ یه همین علت بر همه دوستان واجب است اختلافات را کنار گذاشته و هر چه سریعتر برای رفع این مشکلات با اتکا بر نقاط مشترک، برای آینده ای روشن در کنار هم بایستند.

پیش از سخنان حضرت آیت الله بیات زنجانی(مدظله العالی) دکتر مصطفی کواکبیان دبیر کل حزب مردمسالاری، ضمن تقدیر و تشکر از مرجع عالیقدر، اظهار داشت: حزب مردمسالاری نسبت به انتخابات آینده بسیار نگران است و از حضرتعالی می خواهد به عنوان یکی از بزرگان این جریان فعال باشید تا مشکلی پیش روی اصلاح طلبان نباشد.

وی تاکید کرد:حزب مردمسالاری در چارچوب حرکت نیروهای خط امام فعال است.

کواکبیان افزود:حکمیت در بین نیروها، باید با حضرتعالی و شخصیت هائی همچون شما باشد.شرایط اصلاً مناسب نیست و ما به شدت نسبت به آینده نگرانیم چرا که خیلی از اخباری که به مردم داده می شود، صحت ندارد و ناهنجاری های موجود در جامعه، گفته نمی شود و برای خروج از این شرایط، راهنمائی ها و ارشادات شما راهگشا خواهد بود.