پیام حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی پیرامون کشتار ناجوانمردانۀ شیعیان نیجریه

بسم الله الرّحمن الرّحیم

فاجعۀ کشتار تعدادی از مسلمانان و شیعیان که در کشور نیجریه رخ داده است، دل هر انسان آزاده و صاحب وجدانی را رنجور می‌سازد. چگونه قابل باور است که جمعی از مردم اینطور مورد هتک و کشتار قرار بگیرند و با عناوین غیرحقوقی، غیراخلاقی و ضد بشری خون آنان ریخته شود. از همه گران‌بارتر و فاجعه‌بارتر این که چنین کشتاری توسط ارتشی ملی رخ داده که تکلیف ذاتی اش حفظ جان، مال و ناموس هموطنان و شهروندان آن کشور است.
با این وجود معتقدم با وجود ترکیب جمیعیتی جوان کشور نیجریه، این قبیل وقایع و خونریزی‌ها قدرت عمل مسلمانان و شیعیان را در منطقۀ افریقا افزون خواهد ساخت. این سنت الهی است که خون به ناحق ریخته شدۀ انسان های مظلوم دامان جنایتکاران را خواهد گرفت و حسب تجربۀ تاریخی، اقبال به اسلام عزیز را خصوصاً در میان جوانان این کشور افزون خواهد کرد.
اینجانب ضمن محکوم کردن این واقعۀ جانسوز و هشدار به حاکمان جبار و به‌خصوص نظامیان خودکامه‌ای که این فاجعه را رقم زده‌اند، مسئولیت این حادثه را متوجه حاکمیت نیجریه ‌می‌دانم اما با توجه به برخی فضاسازی‌ها، شایعه‌پراکنی‌ها و سخنان کور محافل خبری بین‌المللی علیه اسلام و مسلمانان و برخی تحلیل‌های ناشی از آن به برادران و خواهران مسلمان و شیعیان امیرالمؤمنین علیه السلام در آن منطقه توصیۀ مشفقانه می‌کنم که مراقب باشند این قبیل وقایع، دستمایۀ اختلاف و جنگ میان شیعه و سنی و جنگ مذهبی میان مسلمان و مسیحی در این کشور نشود و آتش کینه‌های مذهبی و بین دینی را روشن نکند.

آحاد مسلمانان اعم از شیعه و سنی باید بکوشند تا ابعاد بین‌المللی این حادثه را مدیریت کنند و با توجه به افراط‌گری‌های داعش که کانون آن در آسیا و برخی مناطق اروپا شعله‎ور شده است، مهمترین دشمن اسلام را که افراط‌گری و خشونت‌طلبی است به درستی معرفی و به صورت صحیح و مستند محکوم کنند و در مناطق با تنوع مذهبی و قومی نیز بیشتر مراقب این موضوع باشند که تصاویر و برداشتهای خشن و افراطی را از اسلام دور کنند.
خدای متعال را می‌خوانیم که به همۀ ما توفیق درک کامل و متعادل از احکام نورانی اسلام عزیز عنایت بفرماید و سایۀ ظلم و افراط و آتش افروزی‌ را از مسلمانان در اقصی نقاط عالم، دور بدارد.

اسدالله بیات زنجانی
قم المقدسه
بیست و ششم آذرماه ۱۳۹۴