پاسخ آیت الله العظمی بیات زنجانی به نامۀ صبیۀ مکرمۀ امام موسی صدر

متن کامل پاسخ مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی(مدظله العالی) به نامۀ صبیۀ مکرمۀ امام موسی صدر

آیت الله بیات زنجانی

بسم الله الرّحمن الرّحیم

خواهر مکرّمه سرکار خانم سیده حورا صدر

نامۀ مهربانانه و پر سوز شما را در حالی مطالعه کردم که در بسیاری از موارد مانند شما می اندیشم و همانند شما دل در گرو اصلاح بسیاری از امور دارم.
بنده معتقدم وجود زندان در همه جوامع بالاخص جامعه مسلمین، نشان از دو چیز است: گاهی نشان دهنده وجود پلشتی، پلیدی و کج روی در برخی آحاد جامعه است و گاهی هم نشان از وجود حکومت هائی است که انتقاد و اعتراض را بر نمی‌تابند که برای هر دو موضع باید دعا کرد؛ هم برای اصلاح و فلاح آحاد جامعۀ مسلمین و هم برای اصلاح و فلاح برخی حاکمان جامعۀ مسلمانان.
اما دعا برای آزادی امام صدر که  – ان شاء الله خداوند خود حافظ و نگهدار ایشان است – مرادف با دعا برای رهایی مسلمانان از دست حکومت هایی است که آزادی فکری را برنمی‌تابند و تصور می‌کنند با زندانی کردن اندیشه، می‌توانند با آن مقابله کرده و جلوی نشر آن را بگیرند. دعا برای آزادی امام صدر، مرادف با دعا برای اصلاح اقتدارگرایان، و مرادف دعا برای آزادی اندیشه و بیان آن در جامعۀ مسلمین اعم از عربی و غیر عربی است.
با کمال تاسف ظاهراً حکومت های خودکامه در میان جوامع بشری، از یک جهت به هم شبیه‌اند: هیچ یک از سرنوشت دیگری عبرت نمی‌گیرند و سالکِ راه رفتۀ یکدیگرند.
حوادث دلخراشی که این روزها بالاخص در کشورهای اسلامی و عربی رخ می‌دهد، با کمال تأسف خبر از پدیدۀ شوم دیگری نیز دارد و آن هم این که یک نظام دیکتاتور به کمک نظام دیکتاتور دیگری آمده تا به یاری یکدیگر، مردم مسلمانی که به دنبال مطالبات حقۀ خود هستند را منکوب و سرکوب کنند؛ لذا مقابله با اجماع نظام های دیکتاتوری، اجماع و همدلی مسلمانان را می‌طلبد تا با تقویت و تسری موج بیداری اسلامی، ریشۀ حکومت های فاسد، خودخواه، زورگو و خودمحور را در سرتاسر سرزمین‌های اسلامی به هر زبان، هر رنگی، هر نژاد و در هر منطقه‌ای برکنند و آنها را محکوم نمایند.
خداوند را در این لحظات پایانی سال و در استقبال نوروز می‌خوانیم و می‌خواهیم که به حاکمان سیاسی عالم بالخصوص جوامع مسلمان، ظرفیت تحمل و شرح صدر عنایت کرده و آنهائی را که در مقابل خواست به حق مردمانشان ایستاده اند را اصلاح فرماید.
خداوند را می‌خوانیم و می‌خواهیم که اندیشۀ آزادی‌خواهانه و حق‌طلبانۀ امام صدر را در جامعۀ مسلمین زنده بدارد و حرّیت مورد اهتمام او را در میان ما بگستراند چراکه امام موسی صدر، تبعیدی و زندانی فکر، اندیشه، حق‌طلبی و آزادی‌خواهی است.
خداوند را می‌خوانیم و می‌خواهیم روزی برسد که از حصر، تبعید و زندانی شدن به خاطر انتقادات و اعتراضات فکری و سیاسی، نشان و اثری نماند.
خداوند ان‌شاء الله بلوغ فکری و عقلی مسلمین و فرج امام عصر(عج) را نزدیک بفرماید.

اسدالله بیات زنجانی
قم المقدسه
۲۷ اسفند ۱۳۸۹

مصادف با۱۳ ربیع الثانی ۱۴۳۲