نامۀ مرجع عالیقدر به حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی

مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی(مدظله العالی) نامه ای خطاب به حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی(دامت برکاته) رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به رشتۀ تحریر درآوردند که متن آن به شرح زیر است:—————————————

بسم الله الرّحمن الرّحیم

جناب مستطاب آیه الله آقای حاج شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی ادام الله بقائه
سلامٌ علیکم
«فَاستَقِم کَما أُمِرتَ وَمَن تابَ مَعَکَ»۱ ایستادگی کن، همانطور که دستور داری، تو و هر آنکس که با تو تاب آورد. این همان آیۀ مبارکۀ سورۀ هود است که بنا بر روایت راویان موجب شد تا رسول مکرّم اسلام صلوات‌الله‌علیه‌وآله بفرمایند: «شیّبتنی سوره هود»؛ سورۀ هود مرا پیر کرد.
پیران زندان دیده و زجر کشیده و شیوخ انقلاب اسلامی که هنوز پی‌گیر اصول اصیل این انقلاب مانند جمهوریت و اسلامیت و تعادل میان آنهایند، به خوبی می‌دانند که این اصول نه به سادگی به بار نشسته‌ و نه به سادگی تداوم خواهند یافت. در این تلاش و مبارزه هم حال و روز دوران به یک روال نیست و به یک روال هم نخواهد ماند. بدیهی است این روزها خواهند گذشت و تاریخ دربارۀ عملکرد همۀ ما به سختی، به دقت و بی اغماض قضاوت می‌کند و اسرار درون وقایع و قضایا برملا خواهد شد.
اینجانب مراتب نگرانی خود را از واقعۀ موسوم به عدم احراز صلاحیت جنابعالی ابراز می‌دارم و خداوند عالم را گواه می‌گیرم که هیچگاه در برابر این نوع تفکر و عملکردها سکوت نکرده‌ام و معتقدم چنین واقعه‌ ای به طور حتم بر دوش مسببان این ماجرا در دو عالم سنگینی خواهد کرد و حق ضایع شده‌ای از حقوق مردم و شخصیت‌های گران‌قدری چون شما به جا گذاشته است که نمی‌دانم چگونه می‌خواهند فردای قیامت در محضر عدل الهی پاسخ آن را بدهند.
امروز درون‌مایۀ بسیاری از قضایا روشن است. بسیاری از تذکرات و بیم‌هایی که همۀ دلسوزان انقلاب اسلامی می‌دادند و می‌دادیم و بنده برخی از آنها را در هیأت رئیسۀ مجلس هم با شما در میان گذاشته بودم و در مواقع مختلف هم از باب نهی از منکر اولیای امور مسلمین تذکّر داده‌ام، متأسفانه عیناً در حال وقوع است. رفتار امروز برخی متصدیان امر حقیقتاً همانند رفتار کسی است که بر شاخه نشسته و بُن شاخه را می‌برد.
فضلا و طلّاب مستقل حوزه‌های علمیه نیز به برکت سنت و تجربۀ دیرپای خود، غث و ثمین را از یکدیگر به خوبی می‌شناسند و این موضوع برای آنان سخن رایجی است که تلاش استصوابی آقایان در انتخابات مختلف، با شریعت نبوی و علوی و جعفری علیهم السلام در تنافی بوده و با مبانی و ملاکات فقهی و حقوقی سازگار نیست.
بر شما و دیگر دلسوزان انقلاب اسلامی فرض است که از اصلاح این میراث امام عزیز برنگردید که این عهدی است که ما و شما با این میراث داریم و به حکم آیات شریفه قرآن کریم باید در نهی از منکرات پیش آمده بر سر راه انقلاب اسلامی استقامت داشته باشیم. این روزها را بنویسید تا در تاریخ بماند و به طور حتم شانه از زیر بار مسئولیت‌های انقلابی و مردمی خالی نخواهید کرد. هر عزتی که هست از آنِ خدا، رسولش و این مردمی است که شما و ما را به عزّت رسانده‌اند و جز به ارادۀ آنها نمی‌توان و نباید شانه خالی کرد.
همۀ ما مکلّفیم که هر آنچه در توان داریم به نهی از منکر بپردازیم و اگر هم ظرفیتی دیدیم امر به معروف کنیم که همگان سخت به هر دوی اینها محتاجیم و بی‌توجهی به این اوامر و نواهی و استغنا پیشگی در برابر آنها، وضعیت دشواری برای اسلام و مسلمین و شیعیان پیش خواهد آورد.
اینجانب ضمن تقدیر از اقدام ایثارگرانه حضرتعالی در ورود به عرصۀ انتخابات ریاست جمهوری، معتقدم اگر انصاف بر رویه موجود حاکم بود، باید همگان از این حضور شما سپاسگزار می بودند چراکه می توانست به حل خیلی از معضلات کنونی کمک کند.
یقین دارم که نزد پروردگار عالم مأجور خواهید بود چراکه به تکلیف الهی و مردمی خود عمل کرده‌ و خواهید کرد.

اسدالله بیات زنجانی

سوم خردادماه ۱۳۹۲

قم المقدسه