دیدار اعضای سازمان دانشجوئی حزب اسلامی کار با آیت الله العظمی بیات زنجانی

بسم الله الرّحمن الرّحیم

DSC00011

جمعی از اعضای سازمان دانشجوئی حزب اسلامی کار، با حضور در دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی در قم، با ایشان دیدار و گفتگو کردند.
در ابتدای این دیدار حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی پس از استمای سخنان جمعی از حضار، سخنان خود را با آرزوی موفقیت برای همۀ مردم در سال جدید آغاز کرده و با اشاره به نقش فعال جوانان در عرصه های مختلف سیاسی-فرهنگی در سال گذشته، فرمودند: بی تردید اگر حضور جدی جوانان روشن و فعال در رخدادهای مختلف بالخصوص در انتخابات سال گذشته نبود، طبق اعتراف عمومی، روند مسائل جاری کشور بدین شکل و بدین صورت نمی شد؛ به یک معنا می توان مدعی شد که حضور فعال جوانان در انتخابات ٩٢ موجب شد تا یک امید سراسری در لایه های مختلف جامعه بوجود آمده و منتهی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری شود و نیز فعالیت ها و نیز حرکت های اصلاحی در طول ۸ سال گذشته توسط افرادی که منفعل نشده و خود را در موضع ضعف قرار ندادند نیز در بوجود آمدن شرایط جدید، مؤثر بوده است.
این مرجع تقلید در ادامه افزودند : بحمدالله وضعیت امروز کشور امیدوار کننده بوده و فضای بازتری برای فعالیت های سیاسی و فرهنگی فراهم آمده است.
ایشان ضمن اشاره به تجربه های به دست آمده از رخدادهای مختلف سیاسی موجود در کشور تأکید کردند: تجربه انتخابات سال ٩٢ این درس را به ما داد که مردم ما هر چه را که بخواهند می توانند به دست آوردند. این را همگان می دانند که جریانات و افرادی در کشور، علاقه مند نبودند فضا عوض شود و تمام سعی شان را کردند تا مردم را نسبت به آینده کشور خود بی توجه کنند و با تمام قوا وارد شدند ولی مردم با ورود عقلانی خود، حرکت آنها را در هم شکستند. به یک معنا می توان گفت وقایع سال گذشته نشان داد که تصمیم گیری بد خواهان نمی تواند جلوی اراده مردم را بگیرد.
وی در مورد نقش مردم در عرصه های مختلف گفتند: اگر به قضیه أباعبدالله(ع) هم نگاه کنیم، خواهیم فهمید که دلیل ماندگاری آن واقعه، گره خوردنش با حرکت های مردمی است؛ به این معنا که مردم تصمیم گرفته اند داستان امام حسین(ع) زنده بماند و بیش از هزار سال است که هر سالش پرشورتر از سال قبل، زنده تر مانده است؛ خود این تجربه نشان می دهد که هر جا مردم حضور دارند تاریخ هم ماندگار می شود. هر جا مردم حضور دارند و نسبت به سرنوشت خود حساسیت نشان می دهند، آسیب های اجتماعی و ظلم ها کمتر می شود؛ بنابراین نشاط و سرزندگی جامعه، در گرو خواست خود مردم است.
معظم له سپس با طرح خاطره ای از حضرت امام (ره) به توصیه های ایشان اشاره کرده و افزودند: خدا رحمت کند امام (ره) را که همیشه می فرمود مردم ولی نعمت ما هستند. یادم هست که در جای دیگری به مردم گفت که به من بگویید خدمت گذار مردم. فرمایش امام را باید سرلوحۀ عمل قرار داد و دانست که خدمتگذار این مردم بودن، برای هیچ کسی حقارت نیست بلکه عزت است.
ایشان به حضور هم زمان و مستمر زنان و مردان ایرانی در عرصه های مختلف اشاره کرده و گفتند: اکنون و در شرایط حاضر، زن ایرانی و مرد ایرانی در توسعه و پیشرفت کشور و نیز در امید بوجود آمده در فضای کشور به صورت یکسان نقش داشته و دارند. حال باید دولتمردان از امید به وجود آمده به بهترین نحو استفاده کنند تا ان شاالله موفقیت حاصل شود.
حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی در بخش دیگری از سخنان خود، به انحصارطلبی و خود محور بینی موجود در برخی جریانات سیاسی اشاره کرده و فرمودند:  نباید گروهی خودشان را مالک همه چیز بدانند؛ همه این مردم در طول بیش از سی سال گذشته برای کشور زحمت کشیده اند؛ در جامعه ما بسیاری از خانواده ها شهید دادند و متحمل زحمت شدند. بنابراین زن و مرد ایرانی در به ثمر نشستن این انقلاب نقش داشتند؛ اگر آزادی و استقلال در کشور حاکم شده است ، حاصل مجاهدت همه مردم است نه یک بخش خاص. کسی هم نمی تواند همه چیز را به نام خود و گروه خود ثبت کند.

مرجع عالیقدر سپس ضمن توصیه ای به دانشجویان برای حرکت درست در مسیر اصلاح کشور گفتند: ما هیچ موقع در تلاش های خودمان نباید به حداقل اکتفا نکنیم. بدین معنا که ما اگرچه انتظاری که از بقیه داریم باید حداقلی باشد ولی آن چیزی که از خود انتظار داریم، باید حداکثری باشد و در برخورد با خودمان باید طلب حداکثر فعالیت و تلاش را داشته باشیم؛ همه باید بدانند که این یک ملاک است و اگر به این صورت برخورد کنیم، در جامعه همیشه نسبت به دیگران حسن ظن خواهیم داشت.
حضرت آیت ا…العظمی بیات زنجانی در پایان بیانات خود در خصوص اقدام علمای سیستان و بلوچستان در فراهم آوردن مقدمات آزادی مرزبانان فرمودند: ما امروز در جامعه نیازمند حسن ظن و وحدت هستیم؛ در جریان گروگان گیری مرزبانان حرف بسیاری از افراد که می گفتند ایرانی ایرانی ست، چه شیعه و چه سنی ، آشوری، ارمنی و ….. هیچ فرقی با یکدیگر ندارند ثابت شد. اقوام مختلف، ایرانی بودن خودشان را با هیچ چیز عوض نمی کنند. پس چه بسا همین اتفاق اخیر موجب شود تا برخی از بدبینی های گذشته از میان برداشته شود. اگر ما به همه آنگونه که ادب و اخلاق اقتضا می کند توجه کنیم، همه را به عنوان ایرانی دارای حق شهروندی نگاه کنیم و به آنها بها بدهیم، دیگر دشمن نمی تواند وحدت ما را از میان بردارد. نتیجه همدلی ما با تمام اقوام این می شود که تمام ایرانیان با تمام قدرت در خدمت کشورشان قرار می گیرند .
حضرت آیت االله العظمی بیات زنجانی در ادامه، به سؤالات تعدادی از حضار پاسخ گفته و در پاسخ به سوالات خبرنگار آرمان که در این دیدار حضور داشت، مبنی بر اقدامات وزیر علوم و وضعیت دانشگاهها فرمودند:
وضعیت دانشگاهها را من بهتر از گذشته ارزیابی می کنم و اقدامات وزیر علوم مثبت بوده است؛ معتقدم ما ان شاءا…. در سال آتی شاهد پیشرفت و فعال تر شدن دانشگاهها خواهیم بود. اقدامات وزیر و همکارانشان در وزارت خوب بوده است.  در اثر رفتارهای اشتباه گذشته دنیا فکر می کرد که ما با عقلانیت و تدبیر رفتار نمی کنیم و بیشتر شعار، فحش و ناسزا می دهیم در حالی که جوهره انقلاب اسلامی این نیست، جوهره انقلاب اسلامی در عین آزادی و تدبیر است.
ایشان در پاسخ به سوال دیگری که خبرنگار آرمان در خصوص برخوردهای مجلس با وزیر ارشاد به دلیل دیدار با آقای خاتمی و برخوردهای اینچنینی با وزرای دولت یازدهم گفت:
دیدار وزیر ارشاد با آقای خاتمی کار خوبی بود چرا که آقای خاتمی جزو ذخایر ملی ما است؛ دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی، یک دوران بسیار خوب برای پیشرفت و توسعه کشور بوده است. به هر حال نمایندگان مجلس باید در حرف و سخن خود دقت کنند. این که وزیر ارشاد به دیدار ایشان رفته، کار بسیار خوبی است. واقعیت این است که مجموعه رفتار آقایان در دولت موجب شده که فشارها کم شود و امید به باز شدن بیشتر فضا و منطقی شدن رفتارها بیشتر از گذشته شود.

لازم به ذکر است اعضای سازمان دانشجوئی حزب اسلامی کار نماز ظهر و عصر خود را به امامت حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی اقامه کردند.