دیدار اعضای انجمن اسلامی مدرسین دانشگاهها با ایت الله العظمی بیات زنجانی

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم

12

اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاهها همراه با جمعی از دیگر اساتید دانشگاههای مختلف کشور با حضور در دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی مدظله العالی، با ایشان دیدار و گفتگو کردند.
در ابتدای این دیدار حضرت حجت الإسلام و المسلمین دکتر محسن رهامی همراه با دو تن از اساتید محترم دانشگاه به ایراد سخن پرداخته و به نمایندگی از حضار، نظرات و دیدگاههای خود را ارائه کردند.
حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی پس از استماع سخنان حضار، ضمن خوشامدگوئی و ابراز خرسندی از دیدار با اساتید محترم، از آنان به عنوان نخبگان و فرهیختگان جامعه یاد کرده و این هم کلامی و دیدار را منتهی به پیشرفت و رشد دانستند.
ایشان در ادامه در پاسخ به سؤالی پیرامون نقش روحانیت در هدایت جامعه و امکان خارج شدن این نهاد از جایگاه واقعی خود فرمودند: این نهاد در طول تاریخ بواسطۀ ارتباط مستمر و بی واسطۀ خود با مردم منشأ تحرکات مفید اجتماعی بوده و اگر توانسته اثرگذار باشد، به این دلیل بوده که بین این نهاد  و مردم، یک ارتباط صادقانه و بی پیرایه حاکم بوده است.
ایشان استقلال نهاد روحانیت و مرجعیت را مهمترین عنصر اثربخشی این نهاد دانسته و فرمودند: اگر روزی روزگاری شاهد عدم تأثیرگذاری این نهاد باشیم، باید بدانیم که این موضوع از عدم استقلال این نهاد نشأت گرفته است چراکه اگر روحانیت مستقل شد، بدون شک هم اثرگذار خواهد بود و هم نقش ناظر امین را بر حکومت ها ایفا خواهد کرد.
معظم له در ادامه ضمن اشاره به روایتی از پیامبر مکرم اسلام از کتاب مسند امام علی ابن ابیطالب(ع) فرمودند: حضرت می فرمایند که علماء مادامی که در امور دنیا و حکومت وارد نشود، سلامت می مانند و این موضوع به اعتقاد من، صرف ورود در کارهای سیاسی نیست بلکه مقصود حضرت، سیاسی کار شدن علما است بدین معنا که عالمان به توجیه گر رفتار حاکمیت بدل شوند که بدون شک فاصله گرفتن با جایگاه حقیقی آنهاست.
ایشان در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به شرایط جاری کشور فرمودند: این روزها مظلومیت مهندس میرحسین موسوی، همسر بزرگوارش و حضرت حجت الاسلام و المسلمین کروبی بیش از گذشته عیان شده است؛ این روزها مردم از ما سؤال می کنند جرم اینها چیست؟ آیا جز این است که آنها چند سال زودتر مسائل در حال وقوع را تذکر دادند؟ این روزها که هر روزش با یکی از مفاسد اقتصادی برملا شده و محکومیت های پی در پی همراه است، حقیقتاً بیانگر حقانیت سخنان آن بزرگواران نیست؟
معظم له در پایان سخنان خود، ضمن تأکید بر ورود منطقی و علمی دانشگاهیان در عرصه های سیاسی و نظریه پردازی فرمودند: جائی که انحرافی دیده می شود، تکلیف همه شما و ما ورود و تذکر است که این مهمترین مصداق امر به معروف و نهی از منکر است و تأکید من بر ورود علمی و منطقی برای این است که راه بهانه جوئی اهل بهانه را ببندد.
پایان پیام./