پیام تسلیت در پی رحلت مرحوم حجت الاسلام و المسلمین دکتر فیرحی(ره)

حضرت آیت‌الله‌العظمی بیات‌زنجانی با انتشار پیامی، رحلت مرحوم حجت الاسلام و المسلمین دکتر فیرحی(ره) را تسلیت گفتند.
متن پیام صادر شده به شرح زیر است:

💠💠💠💠💠💠💠💠💠💠

بسم الله الرّحمن الرّحیم

إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَهٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ إِلَى یَوْمِ الْقِیَامَهِ.

 از شنیدن خبر رحلت فرزند فاضل حوزه و دانشگاه حجت‌الإسلام و المسلمین جناب آقای دکتر داوود فیرحی بسیار اندوهگین و متأثرم و آن را ثلمه‌ای جبران‌ناپذیر در صحنۀ فقه و اندیشۀ اجتماعی و سیاسی معاصر شیعه می‌دانم.

اندیشمند متواضع و فرهیخته‌ای که نه‌تنها ثمرات فکری بسیار عمیقی تا همین مرحله از خود بر جای گذاشته بود، بلکه اندیشۀ زایای او آبستن تولیدات فکری تازه و عمیق‌تر بر مدار تفکر سیاسی معاصر و نواندیشی دینی بود.

حضور مرحوم دکتر فیرحی دلیلی بود بر اینکه امیدوار باشیم فضیلت دانایی در عرصۀ اندیشه و عمل اجتماعی و سیاسی معاصر ایران رونق بگیرد و سیاسیون شریعت‌مآبی که نه درس سیاست گرفته‌اند و نه درس دین خوانده‌اند به تفکر و تعمق در صلاح ملک و ملت واداشته شوند، اما چنین امیدی از میان‌مان رخت بربست.

اینجانب این ضایعه‌ی بی‌جبران را به فضلای حوزه و دانشگاه، به خانواده مکرم ایشان و نیز عموم شاگردان و علاقمندان‌شان تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم.

خداوند را می‌خوانیم که خدمات شایستۀ علمی و تحقیقی ایشان را به احسن وجه قبول بفرماید و ذخیره‌ای برای حیات باقی ایشان قرار دهد و به فضل و کرمش همکاران و دانشجویان و طلاب بهره‌مند از اندیشۀ ایشان را توفیقی بدهد که بخشی از این فقدان و ضایعۀ عمیق جبران شود؛

کثّر الله أمثاله و امثالهم إن شاءالله.

 اسدالله بیات‌زنجانی
قم‌المقدسه
۲۱ آبان‌ماه ۱۳۹۹