مشروح بیانات حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی در دیدار با دختران مهندس میرحسین موسوی

بسم الله الرحمن الرحیم

فرزندان مهندس میرحسین موسوی و دکتر زهرا رهنورد با حضور در دفتر حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی مدظله العالی با ایشان دیدار و گفتگو کردند.

در ابتدای این دیدار گزارش مفصلی از شرایط حاکم بر این دو محصور بزرگوار توسط دختران ایشان داده شد و مرجع عالیقدر پس از استماع این سخنان، بیانات خود را با این جمله آغاز کردند: بلاهای بزرگ مختص انسان های بزرگ است چنانکه برای این عزیزان هم اینگونه است.

ایشان در مورد رفتارهای صورت گرفته در مورد محصورین هم گفتند: نباید برکاری اصرار کرد که نه مبنای عقلی دارد نه شرعی! مبنای این شیوه بر اساس کدام معیار شرعی، قانونی و حقوقیست؟ نمی شود که قانون را نادیده گرفت و به تشخیص های سلیقه ای عمل کرد؟ آیا در تاریخ اسلام یک نمونه از این موارد داریم ؟ آیا  پیامبر(ص) یا امیرالمومنین(ع) چنین کردند؟ سه انسان  پاک را به بهانه واهی حصر کرده اند؛ اینها قبل از هر مسأله ای انسانند و لااقل باید حقوقشان رعایت شود.

معظم له تأکید کردند: بنده این عزیزان رابیگناه می دانم؛ با این وجود خود آنها درخواستی دارند که هر سه بارها گفته اند تا در یک دادگاه بی طرف و نزد یک قاضی عادل و با حضور وکیل مستقل محاکمه شده و از خود دفاع کنند.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود گفتند: ما هنوز از انقلابمان دفاع می کنیم ولی هیچ فرد انقلابی مدعی نیست که همه رفتارهای صورت کرفته در گذشته درست بوده چراکه ما معصوم نبوده و نیستیم تا چنین ادعایی کنیم. این عرض من از این جهت است که نمی توان صرفاً به رفتارهای صورت گرفته در گذشته استناد کرد و ممکن است یک رفتاری در یک دوره ای صورت گرفته باشد که غالباً تصور صحیح بودنش را داشته اند اما تجربه و گذشت زمان نشان داده که آن تصمیم صحیح نبوده است.

ایشان افزودند: من ۸ سال شبانه روز با مهندس موسوی کار کرده ام. ایشان انسانی ست درستکار، خالص و مومن؛ ایشان ۸ سال یک کشور درحال جنگ را با زیر ۱۰ میلیارد دلار اداره کرد. ایشان از سرمایه های کشور و انقلاب است؛ همسرشان خانم رهنورد یک بانوی دانشمند، مدیر توانا و یکی از تواناترین مدیران کشور، خوشنام و اهل علم است؛ این حصر، حصر علم و دانش است. حصر عالم حصر ارزشهاست و این خیلی بداست. تعجب در آن است که آنها از این مساله باخبرند و ارزشهای اینهارا میدانندو اگر نمی شناختند و نمی دانستند توقع نمی رفت .ما واقعا ناراحتیم از این وضع و نگرانیم و هرروز در فکر این مشکلیم..فکر می کردیم در شرایط جدید عزیزان رو آزاد ببینیم نه اینکه مشکلاتشان افزایش یابد و حاد تر شود و بیمار هم بشوند.

حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی در پایان این دیدار، ضمن تفقد و دلجوئی از خانوادۀ مهندس میرحسین موسوی، برای آزادی محصورین دعا کردند.