دیدار جمعی از فعالان اجتماعی و مدنی ترک زبان با مرجع عالیقدر

بسم الله الرحمن الرحیم

ددیدار جمعی از فعالان اجتماعی مدنی آذری زبان با آیت الله العظمی بیات زنجانی

جمعی از فعالان اجتماعی و مدنی آذری زبان، با حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی(مدظله العالی) دیدار و گفتگو کردند.

در ابتدای این دیدار که در شهر زنجان برگزار شد، سه تن از حضار به ایراد سخن پرداخته و نظرات خود را پیرامون مسائل مختلف ابراز داشتند.

حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی(مدظله العالی) پس از استماع سخنان حضار، بیانات خود را با تبریک اعیاد شعبانیه آغاز نموده و فرمودند: جای خوشحالی و مسرت است که در این روزهای مبارک، میزبان عزیزانی هستم که در عین دفاع از حقوق ملی خود، جزو جانبازان، رزمندگان و خانواده معظم شهدا هستند و این موضوع، نشان دهنده این است که شما عزیزان، در همه عرصه ها حضور مفید و موثر داشته اید که این جای سپاس و قدردانی دارد.

معظم له با اشاره و تاکید بر ارائه شدن یک تعریف صحیح از مفاهیم اصلاح طلبانه در جامعه فرمودند: تا زمانی که یک تعریف جامع از اصلاح طلبی ارائه نشود و خواسته ها بصورت دقیق و کامل تبیین نگردد، مخالفین این نظریات با توجه به در اختیار داشتن همه تریبون ها، تعریف خود از این مفاهیم را که عمدتاً در تضاد با ذات آن است را به جامعه ارائه کرده و با همان تعریف، با اصلاح طلبان برخورد می کنند.

ایشان در فراز دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه آذری ها و ترک زبانان، خود را ایرانی می دانند و به این موضوع می بالند تاکید کردند: گاهی مطلبی را نقل می کنند که مثلاً آذری ها یا دیگر اقوام بزرگ و ارزشمند ایرانی، بنای جدائی طلبی و امثال ذلک را دارند، بدون توجه به اینکه قومیت های ایران، هویت ایرانی خود را با هیچ چیزی معاوضه نمی کنند و اینکه می بینیم ارائه شدن هرگونه پرسش و نقدی از سوی آنان را، با تعاریف کذائی و من درآوردی برداشت می کنند، اشکال و ایراد به برداشت کنندگان وارد است نه به این اقوام بزرگ که یقیناً نقششان در بوجود آمدن انقلاب اسلامی هم بیش از دیگران است. برای مثال اگر حافظه های تاریخی را به گواه بگیریم، یقیناً همگان داستان مراسم چهلم مرحوم آیت الله حاج آقا مصطفی(ره) را در تبریز به خاطر دارند که از جرقه های اصلی جریانات انقلابی به حساب می آید.

ایشان تصریح کردند: زمانی که بحث قومیت ها طرح می شود، برخی بلافاصله با گرفتن موضع در برابر این موضوع، تلاش می کنند صورت مساله را حذف کنند بدون توجه به این که این موضوع، به قدری در نگاه پایه گذاران نظام جمهوری اسلامی مهم بوده که اصلی از قانون اساسی را بدان اختصاص داده اند؛ مگر می شود اصلی از قانون اساسی را به خاطر توهمات، تصورات غلط و ناصواب برخی، بطور کلی بدست فراموشی سپرد به این خاطر که برخی بنایشان این است هر سئوالی را در قالب دشمنی معنا کنند.

ایشان با تاکید بر اینکه برای ادامه حیات حاکمیت سیاسی، اعتماد مردم حیاتی است فرمودند: مهمترین عنصر برای ثبات حاکمیت، اعتماد مردم به آن است و  زمانی که بواسطه عملکرد غلط، این اعتماد خدشه دار شد و یا از بین رفت، حاکمیت دچار بحران مشروعیت می شود. طبیعی است حاکمیتی که دچار این بحران شده، هرگونه حرکت اصلاحی و نقادانه را در قالب دشمنی و عناد برداشت می کند و به جای استقبال کردن از این نقدهائی که برای اداره و حیات یک جامعه ضروری است، آن را سرکوب می کند. می توان بر این موضوع تاکید کرد که مطابق فرمایش امام علی بن ابیطالب(ع)، جامعه ای را که در آن نقد و پرسش وجود نداشته باشد را باید جامعه مرده دانست.

معظم له تاکید کردند: : امروز بواسطه عملکرد غلط بخشی از حاکمیت، غیر از اینکه اعتماد مردم تا حدود زیادی ضربه دیده، با کمال تاسف این موضوع توسط برخی در حال نهادینه شدن است که دین و حکومت دینی توان اداره کشور را ندارد و در حالت خوش بینانه می توان آن را به ضعف عملکرد بازگرداند اگرچه از قرائن اینگونه بدست می آید که بخشی از جریان حاکم، با برنامه ریزی دقیق، این هدف را پیگیری می کرده است.

ایشان افزودند: بارها تکرار کرده ایم که جریانی در کشور به دنبال ضعیف جلوه دادن حکومت دینی در اداره جامعه است. این جریان قرابتی با انقلاب اسلامی و امام(ره) نداشته و ندارد بلکه با هر دو آنها مخالف است و به همین علت است که امروز نه انقلابیون اصیل در امانند و نه یاران صدیق امام. من تاکید می کنم باید در برابر این جریان انحرافی تا آخرین نفس ایستاد و در این مسیر، مشکلات را به جان خرید.

حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی تاکید کردند: تلاش کنید با صلابت به حرکت اصلاحی – قانونی خود ادامه دهید و یقین داشته باشید که با توجه به نیت خیرتان، خداوند شما را یاری خواهد نمود.

ایشان در پایان و در واکنش به اظهارنظر یکی از حضار مبنی بر برخی بازداشت ها و برخوردها با نیروهای مومن و وفادار به اسلام و انقلاب، فرمودند: هرگونه حرکت اصلاحی، چنین واکنش هائی را در بر دارد و طبعاً برخی از جریانات انحرافی، برای برخورد با اینگونه آراء و افکاری که برای امر به معروف و نهی از منکر زبان به تذکر گشوده اند، از هیچ اقدامی مضایقه نمی کنند که این اتهامات نیز، یکی از همان اقدامات است.

بنابراین بنده تاکید می کنم از افرادی که بواسطه عمل به تکلیف و تذکر برای اجرا و عمل به اصول به جای مانده از قانون اساسی امروز در زندانند، یاد کرده و از خانواده آنان تفقد کنید که یقیناً رضای خدا در این کار است.