دیدار جمعی از اقشار مختلف ورامین با حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی

بسم الله الرحمن الرحیم

جمعی از اقشار مختلف مردم ورامین، روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه با حضور در دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی مدظله العالی، با ایشان دیدار کرده و به بیان دغدغه ها و سخنان خود پرداختند.
حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی پس از استماع سخنان حضار، به بیان سخن پرداخته و با اشاره به سخنان یکی از میهمانان پیرامون نقش و اثر احزاب سیاسی در نظام اسلامی فرمودند:
“کار اصلی احزاب در جامعۀ اسلامی، دقیقاً همان امر به معروف و نهی از منکر مندرج در نصوص است چراکه یک زمانی امر به معروف امر فردی ست و مثلاً یک فقیه یا یک مرجع تقلید، انحرافی را مشاهده می کند و با تذکر دادن آن، به تکلیف شرعی اش عمل می کند و یک زمانی جمعی ست و یک گروه نخبه و کارشناس، یک معضل اجتماعی و سیاسی را دیده، تحلیل کرده و پیرامونش اظهارنظر کرده و مشکل را به حاکمیت متذکر می شوند که این همان امر به معروف و نهی از منکر جمعی ست.”
ایشان در ادامه با اشاره به شعار مردم در روزهای قیام منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی تصریح کردند: “زمانی که حرف از جمهوری اسلامی زده می شود، ممکن است برخی به زعم خود و در تلاش برای تقابل با آن، آمده و مدعی این باشند که مثلاً جمهوریت با اسلام منافات دارد که این ادعاها نه با روحیۀ مؤسس نظام جمهوری اسلامی تطابق دارد و نه با روح جمهوری اسلامی؛ چراکه به طور حتم وقتی از جمهوریت سخن به میان می آید، بدین معناست که مردم نقش اصلی و تعیین کننده را دارند و نمی توان آنها را از این مقوله کنار گذاشت و این موضوع همان اصلی ست که مؤسس جمهوری اسلامی، همیشه بر آن صحه گذارده و عبارت میزان رأی ملت است، بزرگترین شاهد آن است.”
معظم له در بخش دیگری از سخنان خود، ضمن تأکید بر اینکه “آزادی مقوم ذات بشر است” تأکید کردند: “اگر فرد یا افرادی با آزادی به معنای واقعی آن و نه بی بند و باری که برخی برداشت می کنند به تقابل برخیزند، بدون شک با مفهوم آزادی ناآشنا هستند چراکه اگر با این قبیل مفاهیم آشنائی داشته باشند خواهند دید که آزادی در عرف سیاسی معنای بی بند و باری نمی دهد. این آزادی اگر از بشر گرفته شود، قوۀ تعقل و تفکری که او را از دیگر جانداران متمایز می کند، عملاً بی معنا خواهد بود چراکه تفکر محصول آزادی است و بر اساس همین آزادی ست که بشر می تواند تفکر کرده و راه صحیح را انتخاب کند.”
ایشان افزودند: “حتی این تعبیر هم غلط است که فردی بیاید و بگوید که ما می خواهیم به افراد آزادی بدهیم؛ تو چه کاره هستی که بخواهی آزادی بدهی در حالی که آزادی را خدای متعال به بندگانش عنایت فرموده.”
معظم له در بخش دیگری از بیانات خود به اعتماد بین دولت و ملت اشاره کرده و فرمودند: “بین مردم و دولت اسلامی اگر اعتماد باشد، هم دولت می تواند در سایۀ این اعتماد درست کار و خدمت کند و هم مردم به دلیل صداقتی که از دولتمردان خود سراغ دارند، از کمک و یاری رساندن به دولتشان مضایقه نخواهند کرد؛ به اعتقاد من این موضوع سخت ترین بخش کار دولت فعلی ست چراکه با کمال تأسف مردم از دولت مستقر در سالهای اخیر به گواهی آمارها و سخنان مسؤولین کشور، صداقت ندیده اند.”
ایشان افزودند: “من دفاع مطلق از هیچ فرد و جریان سیاسی را صحیح نمی دانم اما بیننا و بین الله افراد منصف جامعه بیایند و بین دولت های پس از انقلاب مقایسه کنند. هیچ فردی مدعی نیست که در هیچ دولتی کار خلاف صورت نگرفته، اما سطح این خلاف ها و کارهای خلاف شرع و قانون را مقایسه کنند.
من همیشه عرض کرده ام که در دوران جنگ تحمیلی، درآمد سالانۀ کشور جمعاً به ده میلیارد دلار نمی رسیده؛ انسان های منصف تأیید می کنند که کشور در حال جنگ را با این مبلغ اداره کردن، هنری بود که از مهندس میرحسین موسوی و دولتش برمی آمد. من در مجلس شاهد چگونگی اداره شدن کشور بودم و اگرچه در مقاطعی مشکلاتی هم بود اما نه وضع اخلاق جامعه به این شکل بود و نه مردم با مسؤولین قلباً احساس دوری می کردند.”
ایشان در پایان بیانات خود، به خاطره ای از مرحوم شهید رجائی اشاره کرده و گفتند: “روزی در هیئت رئیسۀ مجلس، شهید رجائی رو به من کرد و گفت در بخشی از کشور مردم به سمت بانک ها رفته و در حال خارج کردن پول هایشان هستند. چه کنیم؟ عرض کردم: چرا موضوع را به امام نمی گوئید. از همانجا با حاج احمدآقا تماس گرفتیم و وقتی داده شد و شهید رجائی رفتند و پس از بازگشت از ایشان پرسیدم امام چه فرمود؟ شهید رجائی هم گفتند که امام فرمود چرا موضوع را با مردم در میان نمی گذارید؟
یادم هست که شهید رجائی از مردم مستقیماً درخواست کمک کرد و مردم هم مضایقه نکرده و شرایط دقیقاً عکس شد. منظورم این است که اگر بین حاکمیت و مردم رابطۀ اعتماد متقابل باشد، مطمئن باشید این مردم بزرگی که من می شناسم، از هیچ کمکی به دولت و حکومت دریغ نخواهند کرد.”
لازم به ذکر است که میهمانان، نماز ظهر و عصر خود را به امامت حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی اقامه کردند.