بیانات مرجع عالیقدر در سالروز شهادت استاد شهید آیت الله مطهری(ره)

بسم الله الرّحمن الرّحیم

32

مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی(مدظله العالی) صبح امروز،  پس از اتمام درس خارج فقه، با گرامیداشت سالروز شهادت استاد شهید آیت الله مطهری (ره) و روز معلم، با تجلیل از مقام شامخ این شهید بزرگوار، با بیان خاطره ای از دوران طلبگی خود فرمودند: بنده یک دوره اسفار را محضر استاد مرحوم آیت الله علامه طباطبائی(ره) گذراندم و مجدداً جلد سوم اسفار را محضر استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری(ره) تلمذ نموده و این مسئله آغاز آشنائی من با ایشان بود.

معظم له با اشاره به اینکه یقیناً دو چهره روحانی در حوزه های علمیه، بیش از دیگران در جا افتادن حضرت امام خمینی(ره) موثر بودند، فرمودند: آیت الله شهید مطهری و مرحوم آیت الله العظمی منتظری(ره)، دو چهره ای بودند که بیش از دیگران در حوزه برای مرجعیت حضرت امام(ره) تلاش کردند و انصافاً بیش از دیگران در این موضوع سهیم بودند.

ایشان با اشاره به خاطره ای فرمودند: مرحوم آیت الله العظمی منتظری(ره) مطلبی از استاد شهید و مربوط به دوران طلبگی شان نقل می کردند که ایشان، هر شب در مدرسه فیضیه برای نماز شب از خواب بیدار می شدند و فردای یکی از شب ها که از قضا ایشان در خواب مانده بودند، تا شب گریه می کردند و این عبارت را زمزمه که “من چه گناهی را مرتکب شده ام که خداوند توفیق نماز شب را از من سلب نموده است”.

مرجع عالیقدر با اشاره به اینکه امروز خلا حضور چهره های بزرگی قابل لمس است، فرمودند: انقلاب اسلامی شهدای ارزشمندی داشته است ولی در میان آنها آیت الله شهید مطهری(ره) و آیت الله شهید دکتر بهشتی(ره) دو چهره برجسته هستند که اگر امروز آنها حضور داشتند، خیلی از مشکلات پیش نمی آمد.

ایشان در پایان فرمودند: من استاد شهید آیت الله مطهری(ره) را فقیهی متاله و انسانی خدوم و خودساخته می دانسته و می دانم که جای خالی او پر نشده و نخواهد شد.