سئوال: بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمد و آل محمد؛ خدمت محترم و معظم حضرت آیه الله العظمی بیات زنجانی با سلام و درود اینجانبان ابوالقاسم و علی ناظری پدر و پسر می باشیم و از سال ۱۳۴۴ شمسی با گرفتن وام و فروش اثاث البیت خود برای حفظ آبروی خود که در اسلام از خون مسلمان محترم تر می باشد برای اینکه در ایام زیارتی امامزاده واجب التعظیم حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر(ع) در مشهد اردهال سرپناهی برای خود و خانواده مان تدارک دیده باشیم با اخذ مجوز مورخه ۱۰/۷/۱۳۴۴ از متولی آن زمان موقوفه مبادرت به احداث دو طبقه ساختمان تحتانی و فوقانی واقع در مجاورت صحن فینی ها با هزینه شخصی خود نموده ایم و حتی به موجب نامه ۵۶۸۵ مورخه ۷/۱۰/۵۱ هجری شمسی از اداره اوقاف اجازه ساختمان گرفته ایم و مدت ۳۲ سال این اتاق ها در اختیار کامل ما بوده است. در سال ۱۳۷۶ و در پی اجرای برنامه برای گسترش صحن فینی های آن امامزاده بدون اجازه ما اقدام به تخریب اتاق های ما نموده و ما را از داشتن سرپناهی در این مکان مقدس و حق خود محروم ساخته اند و پس از پیگیری های مصرانه ما در سالهای اخیر که برای احقاق حقوق خود داشته ایم هیچ اثری نداشته و اکنون مدیریت آستان مقدس حضرت سلطانعلی(ع) بیان می کنند چون ما آنجا را خراب کرده ایم و صحن جدیدی ساخته ایم و سندهایی که شما دارید قدیمی است ، شما هیچ حقی بر ملک خود ندارید. آیا گذشت زمان و ساخت و ساز در ملک ما ، ما را از حقوق خود محروم می سازد؟ حتی اداره اوقاف نیز بر مالکیت ما صحه گذاشته اما مدیریت آستان که شخصی روحانی است ادعای آن می کند که برای گسترش و پیشرفت امامزاده شما باید از حق خود بگذرید. لذا بر آن شدیم نظر آن مرجع عالیقدر جهان تشیع را پیرامون این موضوع مطلع گردیم. با آرزوی صحت و سلامت برای جنابعالی – ابوالقاسم و علی ناظری

سوال

پاسخ: با سلام و تحیت؛ اگر مکان مورد نظر موقوفه باشد، هیچ کس حق خرید و فروش زمین آن را ندارد؛ مگر در موارد خاصی که خارج از فرض سؤال است.پس طبعاً باید حق استفاده از آنجا، به شما تعلق گرفته باشد.

بنابراین حدود حق استفاده شما، تابع متن قرارداد و یا مجوزهایی است که دریافت کرده‌اید. اگر در آنها حقی برای شما منظور شده است، باید آن را رعایت کنند.



0
adminfaq 9 سال 0 Answers 259 views 0