سؤال: با سلام اینجانب با توجه به اولین مسئله اکثر رساله های توضیح المسائل مبنی بر جایز نبودن تقلید در اصول دیدن و لزوم مطالعه و تفکر در این مورد ٬ از حدود شش سال پیش شروع به مطالعه جدی از منابع مختلف اسلامی و غربی در باب توحید و سایر اصول دین کرده ام . و بعد از چند سال مطالعه و تحقیق به موضع « لا ادری » رسیده ام . به این معنی که بررسی تایید یا رد وجود خالق مطلق با توجه به امکانات عقلی و درکی بشر محال است . حال با توجه به این شرایط : ۱ – آیا با توجه به نداشتن یقین در باب توحید اینجانب موظف به انجام تکالیف شرعی و فقهی می باشم ؟ ۲ – آیا حکم ارتداد درباره بنده صادق است ؟ و آیا از نظر فقهی نجس محسوب می شوم ؟ و آیا بر خانواده و سایر افراد لازم است که از رفت و آمد با من اجتناب کنند ؟

سوال

پاسخ:

با سلام و تحیّت؛

با سپاس از اینکه به مسأله محققانه نگریسته اید؛ با این وجود نیاز به توضیح است که اگرچه اصول دین تقلیدی نیست ولی لزوماً تحقیق ابن سینایی و ملّاصدرایی هم مورد نیاز نیست. از طرفی فرد محقق می داند که تحقیق در این قبیل امور، نیازمند مبانی قوی، متد منطقی و عقلی، و هدایت استاد ماهر و متخصص است؛ بنابراین مادامی که فرد در حال تحقیق است، هیچ کدام از آثار کفر و ارتدار بر وی بار نیست.

از طرف دیگر چون برای محقق، فعلآ دلیل محکمی بر نادرستی اعمال دینی اش وجود ندارد، ترک و عمل نکردن به آنها، عقلانی نیست چراکه انسانهای بزرگ و صادقی مانند رسول خدا و امیرالمؤمنین(ع) و به تبع ایشان حکیمان بزرگی مانند ابن سینا و خواجه طوسی و ملا صدرا و امثال آنان، بر حقانیّت اعمال عبادی تأکید فرموده اند.0
adminfaq 8 سال 0 Answers 271 views 0