پاسخ به سؤالات وب‌سایت خبری-تحلیلی امتداد پیرامون موضوع خوزستان

مرجع عالیقدر آقای اسدالله بیات زنجانی(مدظله العالی) به پرسش‌های وب‌سایت محترم امتداد پیرامون رخدادهای خوزستان پاسخ دادند.

متن کامل این پرسش و پاسخ به شرح زیر است:

باسلام؛
طبعا در جریان اتفاقات تلخی که این روزها در خوزستان رخ‌داده هستید؛ مردم نسبت به بی‌آبی معترضند و گزارش‌هایی وجود دارد که با مردم معترض برخورد شده و متأسفانه در جریان این برخوردها، افرادی نیز کشته و مجروح شده‌اند.
از شما تقاضا دارم نظر فقهی خود را صریحا اعلام فرمایید که اگر اعتراضی شکل گرفت، اساسا می‌توان با روش‌های خشونت‌آمیز با آن رفتار کرد یا خیر؟
از سوی دیگر برخی می‌گویند که این اعتراضات اساسا مشروع نیست چراکه موجب سوء استفاده‌ی دشمنان می‌شود؟
بااحترام
وب‌سایت خبری-تحلیلی امتداد

بسم‌الله‌الرّحمن الرّحیم

باسلام و تحیت؛
حقِ اعتراض و تجمع از حقوق بنیادین و مصرح در قانون‌اساسی‌ست که حکومت موظف است شرایط تحققش را فراهم کند.
تا کِی بنای انکار این حق را داریم و تا کی بناست به مردم تذکر دهیم که مواظب باشید از حرکات شما سوءاستفاده نکنند؟
اگر سوءاستفاده‌ای هست، زمینه‌ی آن را باید در عملکرد مسؤولین جست نه در رفتار مردم.
خوزستانی‌های عزیز و مظلوم که بابت دفاع ۸ساله‌، رنج‌ها کشیدند و اگر ایرانی مانده، به همت ایستادگی آنان است، در حال مطالبه‌ی مظلومانه‌ی ابتدایی‌ترین حق‌شهروندی‌شان هستند. این ما هستیم که باید شرم همه‌ی وجودمان را فرا بگیرد وقتی این عزیزان به خیابان می‌آیند و آب، یعنی همان مایه‌ی حیات، را طلب می‌کنند.
صریحا عرض می‌کنم که هر خونی در جریان اعتراضات مردمی جاری شود، مستوجب کیفر مناسب بوده و حاکمیت مکلف به‌ برخورد قاطع با کسانی‌ست که به روی مردم سلاح گشوده‌اند.
در پایان عرض می‌کنم به تاریخِ اخیر خود که رجوع می‌کنیم می‌بینیم در زمینه‌سازی شرایط به‌وجودآمده در خوزستان نه این جناح یا آن جناح بلکه همه‌ی جریان‌های سیاسی و اجرایی به نحوی دست دارند و این امر باید پذیرفته شود و هرکس باید به اندازه‌ی سهم و اثرگذاری خود پاسخگوی این وضعیت باشد.