مشروح بیانات مرجع‌عالیقدر حضرت آیت‌الله‌العظمی بیات‌زنجانی در پایان درس خارج‌فقه/ ۲۶ آبانماه ۱۳۹۸

بسم الله الرحمن الرحیم

مشروح بیانات مرجع‌عالیقدر حضرت آیت‌الله‌العظمی بیات‌زنجانی در پایان درس خارج‌فقه/ ۲۶ آبانماه ۱۳۹۸
——–

من لازم می‌دانم مطالبی را راجع به رخدادهای اخیر کشور در محضر شما علمای بزرگوار عرض کنم:
این مردم، همانهایی هستند که با حضورشان امنیت همه را تأمین کرده و  می‌کنند، به موقع حضور یافته‌اند، شهید داده‌اند، اموال خود را در اختیار حاکمیت قرار داده‌اند، این‌ها مبنای مشروعیت همه ما هستند و از این مردم محرم‌تر کسی نیست که یک‌دفعه بنشینیم و برایشان یک تصمیمی بگیریم بدون اینکه خودشان بدانند و این شکلی اجرا کنیم و این مشکلات را بوجود آوریم.
من صراحتا می‌گویم که این قبیل اعمال نیازمند قانون است و قانون باید در مجلس به تصویب برسد. من منتقد این شیوه هستم و قبولش ندارم. مردم قیم نمی‌خواهند. آقایان باید پیش از اجرا، نحوه کار را با مردم در میان می‌گذاشتند و می‌گفتند که بناست چه کاری انجام شود.
این مردم ولی‌نعمت و صاحب اختیارند و شیوه‌ای که در برخورد با آنها اتخاذ شده، غلط است.
من منکر مشکلات موجود نیستم و بخشی از وضعیت فعلی، نتیجه فشارهایی‌ست که وجود دارد، ولی اینکه تا همین حالا هم توانسته‌‌ایم سرپا بایستیم به برکت همین مردم بوده و الا ما هیچیم.
ارزانی و گرانی کالاها نیازمند برنامه‌ریزی‌ست و اینکه ما بنزین را در سهمیه‌بندی ۵۰ درصد گران کنیم ولی بگوییم اجناس دیگر گران نخواهد شد، این عملا شدنی نیست مگر اینکه سیاست درستی برای بقیه کالاها اتخاذ کرده باشیم و آنرا هم به مردم گفته باشیم. تجربه این سالها به ما نشان داده که گرانی بنزین روی بقیه کالاها اثر می‌گذارد. طبیعی‌ست که مثلا یک راننده مظلومی که از همین ماشین، خود و خانواده‌اش امرار معاش می‌کنند، یک‌دفعه می‌بیند که بنزینش را باید گران‌تر تهیه کند در حالی‌که نمی‌تواند کرایه‌اش را افزایش دهد. بدیهی‌ست که اعتراض می‌کند. آیا من باید بگویم حق اعتراض نداری؟ باید با او برخورد کنم؟ او همین حالا هم با سختی در حال زندگی‌ست و در یک شب به این نتیجه می‌رسد که همین شرایط سخت، برایش سخت‌تر هم شده است.
من امروز صبح آیه‌ای از قرآن را می‌خواندم و واقعا بدنم لرزید: لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ وَ لَئِنْ کَفَرْتُمْ إِنَّ عَذابِی لَشَدِیدٌ
می‌گوید لشدید با لام تأکید
با مردم برخورد بد نکنید، آه این مردم تا عرش خدا را می‌زند.